jak prasować ubranka dla niemowląt

Jak prasować ubranka dla niemowląt?

Prasowanie to czynność, która kojarzy nam się głównie ze względami estetycznymi odzieży i wygładzaniem silnych zagnieceń. Wiele osób zastanawia się więc, dlaczego prasuje się ubranka dla niemowląt, skoro materiały, z których są one wykonane, nie zawsze gniotą się aż tak bardzo, a poza tym często odzież ta służy głównie do spania i przebywania w domu. Okazuje się jednak, że prasowanie ubrań dla noworodka jest jednym ze sposobów dbania o jego komfort i bezpieczeństwo. Jak prasować ubranka dla niemowląt?

Czy trzeba prasować ubranka dla niemowląt?

Nowa odzież dziecięca zakupiona w sklepie stacjonarnym czy Internecie ma za sobą długą drogę od chwili uszycia do momentu zakupu. W tym okresie materiał znajdował się w różnych miejscach, dotykało go wiele osób i miał kontakt z różnymi maszynami i powierzchniami. Dlatego na powierzchni ubranka mogą znajdować się liczne drobnoustroje i bakterie, które mogą być niekorzystne dla delikatnej i jeszcze nieodpornej na podrażnienia skóry Malucha.

Dlatego przed użyciem ubranek zaleca się ich wypranie. Jednak czy prasować ubranka noworodka? Wysoka temperatura żelazka daje szansę pozbycia się tych bakterii, których nie usunęło pranie. Prasowanie jest więc formą sterylizacji odzieży i umożliwia wyeliminowanie z ubranek zarówno bakterii, roztoczy, kurzu, jak i mikroorganizmów chorobotwórczych.

Ponadto prasowanie ubrań dla noworodka odparowuje resztki pozostałych niekiedy na ciuszkach detergentów do prania, a także zmiękcza tkaniny, eliminując ryzyko ocierania i podrażniania delikatnej skóry dziecka.

Jak prasować ubranka dla niemowląt – krok po kroku

Przed rozpoczęciem prasowania należy dokładnie oczyścić stopę żelazka z ewentualnych zabrudzeń oraz odczytać metkę na odzieży w kwestii możliwej maksymalnej temperatury ustawienia urządzenia prasującego. Prasowanie należy wykonywać możliwie na najwyższej dozwolonej wartości. Niższa temperatura żelazka może nie zniszczyć wszystkich bakterii.

Prasowanie ubrań dla noworodka należy wykonać z obu stron oraz zarówno po prawej, jak i lewej stronie. W przypadku sprzętu z generatorem pary wystarczy prasowanie po jednej stronie, ponieważ wyrzut gorącej pary poradzi sobie z dotarciem we wszystkie zakamarki materiału. Należy dokładnie rozprasować wszelkie zagniecenia i przestrzenie przy kołnierzyku czy pomiędzy guziczkami.  

Aby ubranka niemowlęce posłużyły jak najdłużej, warto wybrać odzież najwyższej jakości, wykonaną z naturalnych materiałów, opatrzonych certyfikatem Oeko-Tex 100. Takie produkty w rozmiarach od 62 do 98 dostępne są w ofercie rodzinnej manufaktury ubranek HonsiuMisiu.

Do kiedy prasować ubranka niemowlęce?

Dokładne prasowanie ubrań dla noworodka zalecane jest minimum przez pierwsze 2-3 miesiące życia Malucha. Należy pamiętać również o prasowaniu pościeli, kocyków, pieluch tetrowych i wszystkich wyrobów tekstylnych, z którymi dziecko ma kontakt. Po tym okresie można ograniczyć się do prasowania wyłącznie ubranek.

W przypadku dzieci cierpiących na alergie lub z bardzo wrażliwą skórą prasowanie ubranek, jak i innych materiałów mających styczność ze skórą dziecka warto wydłużyć o kilka miesięcy, a także zadbać o detergenty o możliwie najłagodniejszym składzie.