jak i kiedy prać ubranka dla noworodka

Jak i kiedy prać ubranka dla noworodka?

Narodziny dziecka to bez wątpienia jedno z największych wydarzeń w życiu, z którym wiąże się konieczność wykonania wielu zadań. Jednym z nich jest przygotowanie niezbędnych rzeczy dla maluszka. Wiele mam zastanawia się, kiedy zacząć prać ubranka dla noworodka i jak wykonywać tę czynność poprawnie. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości.

Dlaczego ubranka dla noworodka trzeba prać?

Mogłoby się wydawać, że prania ubranek wymagają tylko rzeczy używane, które przyszła mama dostała po dzieciach swoich znajomych czy siostry, ze względu na fakt użytkowania przez inną osobę. Jednak noworodki wymagają o wiele więcej i niezbędne jest pranie wszystkich, także nowo zakupionych rzeczy.

Organizm malucha, który dopiero przyszedł na świat, nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego i jest znacznie podatniejszy na różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje bytujące na tkaninach. Trzeba pamiętać, że nawet nowe ciuszki, zanim trafią w ręce osoby kupującej, wcześniej przebyły długą drogę z fabryki materiałów, przez szwalnię, pakowanie, wysyłkę, sklep, aż do ostatecznego właściciela. Znajdują się na nim roztocza, kurz i wiele potencjalnych zagrożeń, które mogą być niebezpieczne dla delikatnej i wrażliwej skóry nowo narodzonego dziecka.

Jak prać ubranka dla noworodka?

Poza faktem, że ciuszki dla maluchów wymagają prania, ważne jest także, aby wiedzieć, jak prać ubranka dla noworodka. Czynność tą należy zawsze wykonywać osobno i nie łączyć prania ubrań dla maleństwa z odzieżą dla dorosłych. Istotne jest też, aby dobrać zarówno detergent do prania, jak i płyn do zmiękczania tkanin o łagodnej formule, najlepiej przeznaczony dla dzieci. Wyeliminuje to ryzyko podrażnień skóry dziecka i dodatkowo zadba o materiał.

Pierwsze pranie niemowlęcych ubranek dobrze jest wykonać w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Kolejne można już przeprowadzać w niższych, np. 60 stopni czy 40. Aby ubranka nie deformowały się i przetrwały w doskonałym stanie wielokrotne pranie, warto wybierać produkty wykonane z materiałów naturalnych i najwyższej jakości. Takie produkty znajdziesz w HonsiuMisiu.

W przypadku prania ręcznego bardzo ważne jest, aby bardzo dokładnie wypłukać płyn do zmiękczania ubranek i uważać, aby nie użyć go zbyt dużo. W tym celu należy kierować się zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu. Niedostateczne wypłukanie detergentu może wywołać wysypkę u dziecka lub spowodować zaczerwienienie i swędzenie skóry. Najlepiej będzie wypłukać ubranka kilkukrotnie.

Kiedy prać ubranka dla noworodka?

Dość istotną kwestią jest również to, kiedy prać ubranka dla noworodka. Wiele mam pierwsze ciuszki kupuje już na początku ciąży, jednak nie ma sensu od razu ich prać, ponieważ przez kilka miesięcy zdąży zgromadzić się na nich kurz i roztocza. Nie należy też zwlekać z tą czynnością do ostatniej chwili, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy maluszek wybierze się na świat.

Optymalnym czasem na pranie ubranek dla noworodka jest kilka tygodni przed planowanym porodem. Wówczas mama będzie czuła się jeszcze na siłach, a ubranka w chwili porodu będą świeże, pachnące i czyste.