jesienne zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu

Chociaż słońce przez połowę roku ukazuje nam swoje promienne oblicze, letnia aura w takich miesiącach jak październik czy listopad na dobre odchodzi już w zapomnienie. Temperatura spada, pojawia się chłodny wiatr, bywa mokro i nieprzyjemnie. Jednak nie oznacza to, że niemożliwe są jesienne zabawy na świeżym powietrzu – nawet z małymi dziećmi. Jak zorganizować z dzieckiem czas poza domem w jesienne dni i o czym należy pamiętać?

Jesienne zabawy z dzieckiem – czy przebywanie poza domem jesienią to dobry pomysł?

Jesień to czas mniej sprzyjającej pogody do spędzania czasu poza domem, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby jesienne zabawy na świeżym powietrzu mogły się odbywać nawet  każdego dnia. Taka aktywność doskonale oddziałuje na samopoczucie i budowanie odporności dziecka. Świetnie wpływa też na rozwój kondycji fizycznej.

Jesienne zabawy z dzieckiem podczas spaceru, powrotu ze żłobka czy przedszkola to również bardzo dobry sposób na dotlenienie małego organizmu i poprawienie jakości snu malucha. Tego rodzaju aktywność na świeżym powietrzu zwiększy też apetyt, co będzie szczególnie korzystne w przypadku tzw. niejadków.

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu – w co się bawić?

Jesienna aura sprzyja wielu ciekawym zabawom rozwijającym kreatywność, motorykę czy równowagę dziecka. Korzystając z przydrożnych pieńków czy ławek, można ustalić tor przeszkód i pokonywać go z dzieckiem na czas. Obiegając górę z liści czy trafiając trzykrotnie szyszką w drzewo, można zorganizować doskonałą zabawę także dla dorosłego.

Z patyków można na ziemi ułożyć koło, a następnie próbować trafić jego środka zebranymi kasztanami czy szyszkami. Uwielbianą przez dzieci zabawą jest też ,,ciepło-zimno’’. Określony przedmiot chowamy w niedalekiej odległości, będąc np. w parku lub przed domem. Zadaniem dziecka jest znalezienie rzeczy. Nakierowujemy je, mówiąc „ciepło”, gdy maluch zbliża się do przedmiotu i „zimno”, gdy się od niego oddala.

Jesienne zabawy z dzieckiem, które są szczególnie lubiane, to również „kelnerzy”. Na łopatce lub zeszycie układamy kilka liści, kamyków, szyszek czy kasztanów, a następnie określony odcinek dziecko musi przejść możliwie jak najszybciej, aby żadna z rzeczy nie spadła z tacy.  

O czym pamiętać podczas jesiennych zabaw z dzieckiem?

Jesienne zabawy na świeżym powietrzu przyniosą mnóstwo korzyści dla zdrowia i samopoczucia, jeżeli odpowiednio przygotujemy dziecko do przebywania na zewnątrz podczas niezbyt sprzyjającej aury. Bardzo ważny jest tu odpowiedni ubiór dziecka, któremu przydadzą się nieprzemakalne buty i kurtka, ale przede wszystkim czapka jesienna i szalik lub chustka pod szyję wykonane z przyjaznych dla skóry, naturalnych materiałów. Tylko takie akcesoria dopasowane właściwie pod kątem rozmiaru zapewnią dziecku właściwą wentylację główki i zapobiegną przegrzaniu.

Jednocześnie warto wybierać modele czapek i innych akcesoriów zaprojektowane tak, aby nie zsuwały się z głowy czy z szyi, nie odsłaniały uszu, nie uwierały dzieci i nie przeszkadzały podczas jesiennych aktywności. Właśnie takie produkty w różnych wersjach kolorystycznych i wzorach uszyte z materiałów opatrzonych certyfikatem Oeko-Tex® Standard 100 można znaleźć w ofercie rodzinnej manufaktury ubranek i akcesoriów dla dzieci HonsiuMisiu.